Farovi za auto spadaju u dio vozila o kojima mnogi vozači niti ne razmišljaju često, ali su jedna od vrlo važnih komponenti jer imaju važnu ulogu po pitanju sigurnosti vozača i putnika. Oni omogućavaju vozačima da vide put ispred sebe, posebno u uvjetima smanjene vidljivosti i pri vožnji noću, a u isto vrijeme da budu vidljivi drugim sudionicima u prometu.
U njima se danas koriste razne vrste žarulja, a LED svjetla za auto su sve popularnija jer imaju brojne prednosti. U ovom članku ćemo istražiti sve o ovom dijelu auta, njihove prednosti i nedostatke, zakonske regulative, te savjete za pravilno održavanje kako bi osigurali maksimalnu učinkovitost i sigurnost.
Različite vrste farova za auto
Farovi za auto koje danas možete vidjeti na vozilima se mogu dosta razlikovati, ovisno o kojoj je vrsti riječ. Danas su tako najpopularnije dvije vrste:
- Halogeni
- LED
I jedna i druga vrsta nude odlično osvjetljenje, no svaka ima svoje prednosti i mane. Halogeni farovi za auto su jeftiniji za proizvodnju i koriste se već dugi niz godina na vozilima. No, troše dosta energije za rad pa nisu toliko učinkoviti i morat ćete ih češće mijenjati.
LED varijanta se pokazala kao puno bolja opcija. LED svjetla za auto nude bolje osvjetljenje i puno su učinkovitija pa ih nećete trebati tako često mijenjati. Isto tako, maglenke za auto se danas također često oslanjaju na LED tehnologiju.
Halogena svjetla na autu
Halogena svjetla su najčešće korištena vrsta. Ona koriste žarnu nit unutar staklenog dijela koji je ispunjen halogenim plinom koji produžuje životni vijek žarulje i povećava svjetlosnu učinkovitost. Ova svjetla su poznata po svojoj pristupačnosti i jednostavnosti zamjene.

Iako su relativno jeftina, imaju kraći životni vijek i manju energetsku efikasnost u usporedbi s modernijim opcijama kao što su LED svjetla za auto. Svjetlost nastaje zagrijavanjem žarne niti, što rezultira većim gubitkom energije u obliku topline. Maglenke za auto također mogu imati halogene žarulje.
LED svjetla za auto kao moderna opcija
LED svjetla za auto postaju sve popularnija zbog svoje izuzetne energetske učinkovitosti i dugovječnosti. Proizvode svjetlost pomoću poluvodiča koji emitiraju fotone kada kroz njih prolazi električna struja. Automobilska LED svjetla nude mnoge prednosti, uključujući brže uključivanje i isključivanje, nižu potrošnju energije i duži vijek trajanja u usporedbi s halogenim.
Međutim, skuplja su za proizvodnju i mogu zahtijevati složeniju instalaciju. Njihova kompaktnost omogućava kreativne dizajne svjetlosnih sklopova, što ih čini popularnim izborom za moderna vozila koja traže estetski privlačnu i tehnološki naprednu rasvjetu.
Zakonske regulative za rasvjetu na autu
Zakonske regulative vezane za automobilsku rasvjetu variraju od zemlje do zemlje, ali u Europskoj uniji, farovi za auto moraju proći homologaciju prema standardima ECE (Economic Commission for Europe). Ti standardi osiguravaju da oni pružaju odgovarajuću razinu osvjetljenja bez zasljepljivanja drugih vozača.
Homologacija uključuje rigorozna testiranja koja određuju:
- Minimalne i maksimalne razine osvjetljenja
- Boju svjetlosti
- Pravilnu usmjerenost snopa
Vozači koji žele zamijeniti ili nadograditi svoje automobilske farove moraju se pridržavati ovih standarda kako bi osigurali sigurnost na cesti i izbjegli kazne.
Redovito čišćenje i poliranje svjetala na autu
Pravilno održavanje farova za auto počinje redovitim čišćenjem. Prljavština, blato i insekti mogu značajno smanjiti njihovu svjetlosnu učinkovitost, čineći vožnju noću ili u lošim vremenskim uvjetima opasnijom. Zato ih treba redovito čistiti mekanom krpom i blagim deterdžentom kako bi se uklonile naslage bez oštećenja površine. Također, treba povremeno provjeravati ima li znakova kondenzacije unutar njih, što može ukazivati na potrebu za zamjenom brtvi ili drugih dijelova.

S vremenom, plastični poklopci automobiskih farova mogu postati mutni i žuti zbog izloženosti UV zračenju i vremenskim uvjetima. To može značajno smanjiti svjetlosnu učinkovitost. Poliranje farova za auto može vratiti njihov izvorni sjaj i poboljšati vidljivost. Postoje specijalizirani setovi za poliranje koji uključuju abrazivne paste i zaštitne premaze.
Maglenke za sigurniju vožnju auta
Maglenke za auto spadaju u rasvjetna tijela koje nećete tako često koristiti tijekom vožnje, ali su iznimno korisne i doprinose sigurnosti. Nalaze se s prednje i stražnje strane vozila i pale se isključivo kada se vozite po magli. Maglenke vam zapravo služe da bi vas drugi vozači po magli bolje vidjeli i to oni koji vam dolaze u susret, ali i oni kojima se vi približavate.
Maglenke danas uglavnom dolaze kao dio serijske opreme vozila i svakako je važno da su ispravne, da ih možete koristiti u slučaju vožnje po magli. Zato redovito provjeravajte da li vam ispravno rade.